A legmélyebben húzódó vizsgálat két nézetben tér ki arra, hogy egy személy hogyan gondolkozik és hozza meg döntéseit. Ez meghatározó, főleg egy teljesítményfüggő környezetben. A kapott eredmények alapján azonosítjuk minden egyes személy tehetségeit, és a személy jelenlegi kompetenciaszintjét ezen tehetségein belül. Ki tudjuk mutatni a személy gondolkozásbeli vakfoltjait, melyek ismeretén keresztül a vezető a hibás döntéseit, és az ebből fakadó károkat minimalizálni tudja.
A mindset értelmezése a belső világ feltárására épül, mely megmutatja, hogy a személy jelenleg milyen önbizalommal, szereptudattal és önirányítással rendelkezik. Ez befolyásolja végső soron az egész teljesítményét.
Az elemzés az Axiológia tudományára épül, melynek meghatározó alakja Prof. Dr. Robert S. Hartman volt.
A viselkedés vizsgálata egy személy önismeretének a bázisát képzi. A természetes és adaptív viselkedési állapotában ismerjük meg a személyt. Ha ennek az információnak a birtokában vagyunk, akkor ez segít minket abban, hogy a legideálisabb környezetet alakítsuk ki, annak érdekében, hogy a stresszet minimalizáljuk, és a személyiség teljes mértékben ki tudjon bontakozni. A kommunikációs felismerések segítik a hatékonyságot. Konkrétan kimutatásra kerülnek a fejlesztésre javasolt területek, melyek együttesen és pozítivan gyakorolnak hatást a teljesítményre, a kommunikációra és együttműködésre.
A vizsgálat C.G. Jung és William Marston munkásságára épül, egy modern és üzletre alakított verzióban.
Az emberek belső értékstruktúrája határozza meg a motivációjukat. Ezek a meghajtó erők a magatartását is nagyban befolyásolják egy személynek. Ha például egy vezető tudja, hogy egy munkatársának vagy csapatának milyen értékei vannak, akkor a szervezeti kultúra és az ösztönző rendszer kialakítása is sokkal egyszerűbben és fenntarthatóan fog végbe menni. A motivációkat ki kell elégíteni, különben csökken az elkötelezettség és a munkakedv. 7 dimenzióban vizsgáljuk őket. A profil hátterét az értékpszichológia két nagyja, Eduard Spranger és Gordon Allport fejlesztette ki.